V bytě mám několik pokojových rostlin, ale nestíhám se o ně starat. Chtěla bych přejít na hydroponické pěstování. Takovou zeleň máme na pracovišti a překvapuje mě svojí vitalitou a bujným růstem. Je možný přechod z klasického pěstování na hydroponický?
Určitě je, i když je to vhodné jen u mladších rostlin, které se obvykle rychleji adaptují na nové prostředí a bez problémů pokračují v růstu. Vhodný čas na změnu je právě teď na jaře.
Rostliny vyklopte z květináčů, kořeny očistěte od substrátu a důkladně je opláchněte jemným proudem vody. Zkontrolujte, zda jsou v pořádku, případně odstřihněte poškozené a odumřelé části.
Následně můžete rostliny vysadit do hydroponického substrátu ve vnitřní nádobě. Zde dodržte pravidlo – vysazovat do stejné výšky jako rostlina rostla v původní nádobě. Nakonec vložte výsadbu do vnější nádoby, nastavte optimální výšku hladiny výživného roztoku a umístěte ji na vybrané místo. Zhruba o měsíc se rostliny zakoření a můžete začít také s jejich přihnojováním.
Výhodou hydroponie je méně častá zálivka. Ta se musí přizpůsobit dané rostlině (například sukulenty vyžadují méně vody, proto jsou intervaly delší). Podle toho, jaké jsou podmínky v bytě, jaká je vlhkost vzduchu a kde je rostlina umístěna, se zalévá obvykle jednou za dva týdny.
Odměrka na vodoznaku má dvě hranice – minimum a maximum. Když jedete na dovolenou, nehrozí, že květiny budou žíznivé, pokud vodu nalijete po maximum. Prodloužíte interval zalévání o další dva týdny, tedy rostlina bude mít zásobu vody téměř na měsíc.