Hydroponické pěstování

V bytě mám několik pokojových rostlin, ale nestíhám se o ně starat. Chtěla bych přejít na hydroponické pěstování. Takovou zeleň máme na pracovišti a překvapuje mě svojí vitalitou a bujným růstem. Je možný přechod z klasického pěstování na hydroponický?

Určitě je, i když je to vhodné jen u mladších rostlin, které se obvykle rychleji adaptují na nové prostředí a bez problémů pokračují v růstu. Vhodný čas na změnu je právě teď na jaře.

Rostliny vyklopte z květináčů, kořeny očistěte od substrátu a důkladně je opláchněte jemným proudem vody. Zkontrolujte, zda jsou v pořádku, případně odstřihněte poškozené a odumřelé části.

Následně můžete rostliny vysadit do hydroponického substrátu ve vnitřní nádobě. Zde dodržte pravidlo – vysazovat do stejné výšky jako rostlina rostla v původní nádobě. Nakonec vložte výsadbu do vnější nádoby, nastavte optimální výšku hladiny výživného roztoku a umístěte ji na vybrané místo. Zhruba o měsíc se rostliny zakoření a můžete začít také s jejich přihnojováním.

Female hand harvesting tomato, plants growing on windowsill. Home garden in apartment

Výhodou hydroponie je méně častá zálivka. Ta se musí přizpůsobit dané rostlině (například sukulenty vyžadují méně vody, proto jsou intervaly delší). Podle toho, jaké jsou podmínky v bytě, jaká je vlhkost vzduchu a kde je rostlina umístěna, se zalévá obvykle jednou za dva týdny.

Odměrka na vodoznaku má dvě hranice – minimum a maximum. Když jedete na dovolenou, nehrozí, že květiny budou žíznivé, pokud vodu nalijete po maximum. Prodloužíte interval zalévání o další dva týdny, tedy rostlina bude mít zásobu vody téměř na měsíc.