Jak se postarat na jaře o bambusy?

Bambusy sice nejsou náročné na „údržbu“, ovšem jako každé rostlině, i jim se vyplatí z jara věnovat trochu pozornosti. Pár úkony jim zajistíme lepší start do sezóny, čímž podpoříme i to, že budou prosperovat.

Součástí okrasných zahrad bývají také různé druhy bambusů. Jde zejména o pabambus (Phyllostachys), bambuštek (Sasa), rákosovec (Fargesia) a další druhy. Přestože jde o přizpůsobivé, nenáročné a rychle rostoucí rostliny, na jaře žádají trochu pozornosti.

Když se oteplí, z porostů odstraňte stará, odumřelá a příliš slabá stébla. Využijte příznivého období a dejte pryč nově vyrůstající, ještě malé výhonky z míst, kde jsou nechtěné. Vhodné je odstranit po zimě ze stébel i žluté nebo suché listy. Je to sice pracné, ale díky tomu nabude celý trs svěží vzhled.

Kolem rostlin nezapomeňte rozsypat kvalitní prosetý kompost, můžete jej soustředit v tenčí vrstvě i přímo do porostu nebo aplikujte komplexní hnojivo s postupným uvolňováním živin. Když je teplejší a sušší, rostliny vydatně zalijte.

Many bamboo stalks on white background

Toto je jednoduchý a účinný „lék“ pro jarní restart pokojovekToto je jednoduchý a účinný „lék“ pro jarní restart pokojovek
5 nápadů, v čem předpěstovat první jarní sazenice5 nápadů, v čem předpěstovat první jarní sazenice
Na jaře zároveň můžete osekat kořenové baly jedinců, které se příliš rozrostly. Je to i vhodné období pro rozmnožování bambusů dělením trsů a rovněž pro výsadbu nových rostlin, ať už do volné půdy, nebo do vegetačních nádob. Pokud už bambusy v nádobách pěstujete, nyní si je můžete přesadit do větších květináčů. Přesazovat by se měly jednou za dva až tři roky.


Redakce radí: Jaro se blíží je čas pustit se do plánování okrasných zahrad.