Co takhle váza s řezanými květinami z vlastní zahrady? Naučte se pěstovat gladioly

Pěstování gladiol (nebo i mečíků) není složité, jen je třeba si osvojit několik důležitých zásad. Pokud se vám podaří dopěstovat si tyto atraktivní květiny, určitě oceníte i možnost nařezat si je do vázy.

Své místo si našli v mnoha květinových záhonech. Jejich reprezentativní květiny mají díky intenzivnímu úsilí šlechtitelů různou barvu, podobu i velikost. Zřejmě i proto se mečíky staly předmětem sbírání.

Stanoviště

Mečíkům vyhovuje slunné, teplejší a více před větrem chráněné místo s běžnou zahradní propustnou půdou. Ideální je nepěstovat tyto rostliny každoročně na stejném místě.

Půda by měla být kvalitně připravená, tedy hlavně důkladně zkypřená. Nejlepší jsou pro ně květinové záhony.

Výsadba

flowers

Zdravé, pevné a nejlépe mírně nabobtnané hlízy (ponechat třeba pouze jeden puk) vysazujte koncem dubna a začátkem května. Zaužívána je výsadba do řádků, které by od sebe měly být vzdáleny asi 40 cm, vhodná je však také výsadba do menších či větších skupinek.

Vysazujte do hloubky asi 10 cm, v sušších půdách ještě o něco hlouběji. Mezi hlízami by měly být odstupy ve velikosti jejich průměru.

Péče

O vysazené hlízy není třeba speciálně pečovat. Dbejte na zavlažování, zvláště pokud je teplejší a sušší. Půda má být neustále mírně vlhká, ne však smáčená. Na zavlažování mečíků se osvědčila dešťová voda. Když se vytvoří první listy a povyrostou, je třeba je přihnojit.