Odbornice radí, jaké podmínky je třeba vytvořit liliím, aby se jim na zahrádce dařilo.
Miluji lilie a chtěla bych si vyzkoušet pěstovat vlastní. Věděli byste mi, prosím, poradit, jak na to? Kam je zasadit a jak o ně pečovat, abych se z nich mohla těšit každý rok? Lenka, Budmerice
Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka
Lilie patří do čeledi bohaté na cibulové a hlíznaté druhy. Aby tato výrazná rostlina prosperovala, vyžaduje dobře propustnou, ideálně hlinitopísčitou kyprou půdu bohatou na humus.
Preferuje spíše kyselou půdní reakci než zásaditou, proto jí při výsadbě dopřejte i podíl rašeliny ve výsadbové jámě. Jelikož jde o cibulovinu, která kvete především v létě, lze ji do záhonů vysazovat ještě i na jaře, ačkoli ideální je sázet ji začátkem podzimu společně s ostatními běžnými cibulovinami, jako jsou tulipány či narcisy.
Většina druhů lilií se vysazuje přibližně 10 cm do země a povrch půdy je třeba nastlat listovkou, případně chvojím. Ty totiž pomáhají udržet kyselejší půdní reakci a zároveň chrání brzy vzejít rostlinky před omrznutím a později i před myšmi, které je s oblibou zařazují do své stravy.
Hybridní lilie s obrovskými cibulemi je však třeba sázet podstatně hlouběji, a to do hloubky 20 až 30 cm – podle velikosti cibulí.
Osm praktických otázek a odpovědí o pěstování cibulovinOsm praktických otázek a odpovědí o pěstování cibulovin
Kytice z vlastní zahrady. Které druhy květin si můžeme vysadit na řezání? Kytice z vlastní zahrady. Které druhy květin si můžeme vysadit pro řezání?
Lilie je ideální sázet do souvislých výsadeb, ve kterých se lépe udržuje vlhkost a nepanují v nich prudké tepelné a vlhkostní výkyvy. Během horkých a suchých dní dopřejte rostlinkám v podvečerních hodinách vydatnou zálivku, čímž si zajistíte mohutnější rostliny a bohatší kvetení. Okolní půdu nezapomínejte pravidelně kypřit a dodávat živiny bez přídavků vápníku.