21 okrasných rostlin, které porostou i na stinném a sušším stanovišti

Stinná a sušší stanoviště bývají ve většině zahrad. I v tak složitých podmínkách však prosperuje mnoho běžně dostupných a nenáročných rostlin.

Stinná a sušší stanoviště bývají ve většině zahrad. Často se nacházejí při úpatí zdí nebo pod mělce kořenícími vyššími dřevinami, které z půdy intenzivně čerpají vláhu a živiny a ty pak nezůstávají k dispozici pro jiné rostliny.

I v tak složitých podmínkách však prosperuje mnoho běžně dostupných a nenáročných rostlin. Vytvoří zde spoustu listů a mnohé pěkně rozkvetou.

21 rostlin do stínu se sušší půdou

Galerie

Anemanthele
Áron
Bergénia
Bledule
Břečťan-(1)
Brambořík
Čemeřice-(1)
Fatsia21
1 Anemanthele (polstín)

Tato netradiční, ale velmi pěkná okrasná tráva (Anemanthele lessoniana) má bronzovo-zelené olistění, které se na podzim mění na měděno-zlaté. Vytváří atraktivní pérovitá soukvětí a je zajímavým kontrastem k jiným trvalkám. Tvoří husté trsy, ale potřebuje více chráněná místa.
Kvete: červen – září
v x š: 50 x 50 cm

2 Áron (polstín)

Má stříbrně vzorované lesklé listy ve tvaru šipky. Na jaře překvapí zajímavými, exoticky působícími květenstvími a později množstvím sytě červených plodů. Hezky se rozroste a vytvoří souvislou pokrývku půdy. Listy přetrvávají i během zimy. Áron (Arum italicum) má v oblibě místa, kam padá listí.
Kvete: květen – červen
v x š: 30 x 15 cm

Woman’s hand holding a bouquet of flowers

Áron
Zdroj: Shutterstock
3 Bergénia (polost)

Pro tuto nenáročnou a rychle rostoucí trvalku jsou typické velké kožovité listy, které připomínají sloní uši. Bergenii (Bergenia cordifolia) zdobí i pěkná květenství, bílá nebo růžová, která se objevují na jaře. Po zakořenění tato trvalka snese nejen nedostatek světla, ale také vláhy. Vytváří pokrývku půdy.
Kvete: březen – duben
v x š: 50 x 50 cm

4 Bledule (toulavý stín)

Bledule letní (Leucojum aestivum) a její kultivar ‚Gravetye Giant‘ upoutá bílými zvonkovitými květy. Ty dominují nad sytě zelenými lesklými listy. V ideálních podmínkách se rostlina rychle rozšíří. Cibule je třeba vysadit během podzimu do skupinek. Má ráda vlhko, snese však i sucho.
Kvete: duben – květen
v x š: 60 x 10 cm