Jak si udržet doma řád

Je jasné, že všichni chceme mít doma čisté, zdravé a příjemné prostředí nabité pozitivní energií. Ale… Ruku na srdce, kdo z nás touží každý den po práci běhat s hadrem v ruce? K udržení každodenního pořádku v domácnosti však vůbec není zapotřebí mnoho času. Vypadat tip-top může i bez hodin úklidu.

Tipy a triky

 1. Vše staré povyhazujte. Od potravin přes léky, oblečení po dětech, barvy, kosmetiku, baterky až po časopisy. Ve skříních ať zůstane jen to, co reálně používáte.
 2. Máte doma nějaké věci „pro jistotu“ dvojmo? Jedna vám jistě postačí, druhou darujte.
 3. Pokud jste něco nevyužili v některém z předchozích čtyř ročních období, pravděpodobně to nebudete potřebovat ani v následujících.

robotický vysavač v obýváku
(Foto IROBOT)

 1. Věcí, které se rozbily, pokazily nebo jinak znehodnotily je třeba se zbavit. Třeba jim dát sbohem, protože prostor jen energeticky zatěžují.
 2. Cokoli, co jste si půjčili, například knihu a už několik týdnů jste se do ní nepodívali, hned zítra vraťte majiteli.
 3. Mastný a špinavý dřez, toaleta nebo koupelnová sanita jsou velmi špatnou vizitkou i jinak čisté domácnosti. Aby se výše zmíněné u vás vždy lesklo, stačí po sprchování, mytí nádobí či zubů po sobě umyvadlo, vanu či sprchový kout opláchnout.
 4. Stav podlahy ihned udeří do očí. Vysávání alespoň 3krát týdně její čistotě výrazně pomůže. Když se stane, že vám na zem něco kápne, otřete to dříve, než se i původně malá skvrnka, například od džusu nebo slazeného čaje, roznosí po celém bytě.

obývací pokoj s kobercem
(Foto Ikea)

 1. Co je otevřeno, ať je uklizeno. Od konferenčního přes jídelní stůl až po knihovny. Pokud v nich skladujete spoustu drobností, praktické jsou úložné boxy.
 2. Zabraňte tomu, aby se vám v koupelně nebo kdekoli v rámci bytu hromadily hromádky špinavého oblečení či stohy časopisů a letáků u postele.
 3. Mokré a páchnoucí ručníky jsou vysněným domovem všemožných bakterií. Prát je třeba minimálně jednou týdně, ručník na ruce je třeba vyměňovat častěji.
 4. Rozházená kosmetika v koupelně, školní pomůcky, hračky nebo čepice a rukavice v chodbě roztřiďte a uložte do košíků, které označíte křestním jménem jejich majitelů.
Picture of a modern home office. Render image.

ručníky v koupelně

 1. Nalijme si čistého vína, zvířata mají svůj specifický zápach. Ten často souvisí i se skvrnami různého druhu na kobercích, textiliích a jejich mokré srsti. Někomu na čištění koberců zabírá obyčejný dětský pudr. Ten jim dodá svěžest. Účinné je také čištění párou.
 2. Efektivním větráním pravidelně vyměňujte vzduch v domácnosti za čerstvý. Vyvarujte se kouření v interiéru. Kouř se totiž postupně usadí v pórech stěn a nezbavíte se ho celá léta.

Jde to i bez chemie

Vyrobte si univerzální roztok, kterým účinně vyčistíte toaletu, sanitu i kuchyni.

Do 1/3 objemu nádoby (ideální rozprašovače) nalijte ocet, přidejte pár kapek jakéhokoli odmašťovače na nádobí a doplna dopusťte vodou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram