Bydlení pro alergiky

Máte v rodině člena, který trpí alergií? Tak to byste následující rady neměli brát na lehkou váhu. I malá změna v domácnosti může vést k výraznému efektu.

1 Podlaha
V první řadě odstraňte velké a celoplošné koberce, nahraďte je korkovou nebo vinylovou podlahou – ty jsou nejvhodnější pro alergiky. Ovšem i dřevěné a laminátové podlahy jsou pro alergiky vynikající. Podstatné je, aby se daly mýt vodou. Pokud však trváte na přítomnosti koberců v bytě, zvolte malé, takové, které lze alespoň jednou za dva týdny vyprat v pračce. V místnostech, kde se spí a kde si hrají děti, se jim však obloukem vyhněte. V domě, kde bývá alergik, by se mělo nově malovat každé dva roky.

bydlení pro alergiky
(Foto H&M Home)
2 Ke stínění oken jsou ideální omyvatelné žaluzie nebo rolety.

bydlení pro alergiky
(Foto K-system)
Pravidelně větrejte místnosti – v sezóně však dejte pozor na létající pyl. Větrat je třeba brzy ráno a po dešti. Na trhu jsou dostupné speciální síťky na okna, která létající pyl zachytí. Samozřejmě je třeba je pravidelně čistit.

3 Záclony, závěsy, deky, dekorační potahy a polštáře také představují ideální prostor pro usazování alergenů. Je proto lepší je oželet. V případě, že se bez nich neobejdete, je nutné je prát alespoň jednou za měsíc. Kůže a kožešiny by v bytě alergika měly být absolutně tabu.

bydlení pro alergiky
(Foto Westwing.sk)
4 Alergeny se v pračce ničí při 60 °C, pokud se doporučuje prát výrobek při nízkých teplotách, přidejte do prádla přípravek schopný zničit roztoče. Jinak se je nezbavíte.

alergeny v pračce

5 Investujte do kvalitního vysavače s vysokou sací silou a se speciálními antialergickými filtry. Například HEPA filtry dokážou alergeny účinně likvidovat.

podlahový vysavač
Podlahový vysavač MIELE CX1 BLIZZARD bez sáčku, s podlahovou hubicí EcoTeQ, silný čistící výkon díky technologii Vortex, 890 W, bezúdržbový hygienický filtr Lifetime zachytí vysoké procento prachu a 99,98 % jemných částic, 8 990 Kč. Čistička vzduchu IONIC-CARE TRITON X6, funguje na bázi ionizátoru a elektrického filtru, celková účinnost dle druhu znečištění je až 93%, bezhlučný provoz, tři stupně výkonu, atest Státního zdravotnického ústavu, od 137,30 €.
6 Teplota vzduchu by neměla překročit 20 °C. Důležitá je také vlhkost. Tu obecně je třeba udržovat na hranici kolem 50%. Sušení prádla v bytě je lepší se vyhnout. Ke kvalitnějšímu vzduchu přispívají čističky vzduchu. Ty jsou již běžně dostupné u prodejců.

Lavender bedroom interior with a bed, pillows, wooden tray with pot, flowers and decorations. Real photo

7 V posteli se vyvarujte peří, naopak upřednostňujte materiály vhodné pro alergiky, například vyrobené z bavlny či dutého silikonizovaného vlákna. Jejich větrání a praní je však iv tomto případě důležité. Stopku byste měli dát i molitanovou matrací. Ty jsou díky tomu, že absorbují pot, skvělým místem pro roztoče. Pokud takové matrace máte, zvažte koupi speciálních antialergických potahů a obalů. Přírodní latex s roztoči zatočí.