8 podob kuchyňské zástěny

Úzký pás mezi pracovní deskou a horními skříňkami je nejvíce namáhanou stěnou, proto musí být maximálně funkční, ale také pěkná. Stále častěji je totiž součástí obytného prostoru a kuchyňskou linku vnímáme také z pohodlí pohovky.

Zadní stěna kuchyňské linky, stejně jako pracovní deska, přichází do kontaktu se spoustou prací v kuchyni. Sem tam na ni vyprskne olej, voda nebo jiná nečistota, je tedy ideální, aby byla nesavá, nenáročná na údržbu, odolná proti teplu, chemikáliím, oděru a poškrábání a zároveň si nažívala v harmonii s celou kuchyňskou sestavou. Dobrý nápad je obložit stěnu za kuchyňskou linkou materiálem, ze kterého je i pracovní deska. Kuchyně pak působí kompaktně a zároveň elegantně. Materiál musí odolávat nejen v ploše, ale také na hranách, ukončeních a průniku s vestavěnými prvky. Styk pracovní desky a zadní kuchyňské stěny je převážně překryt demontovatelnou lištou, objevují se také řešení s vlepením kovových profilů nebo jednoduše utěsněním silikonovým tmelem.

Kuchyňská pracovní deska: Odolnost a design hrají primKuchyňská pracovní deska: Odolnost a design hrají prim
Velkorozměrné obklady

Minimalizovat spáry nebo se jim zcela vyhnout můžete, sáhnete-li po velkorozměrných obkladech z porcelánového gresu. Patří k nejkvalitnějším neglazovaným keramickým výrobkům s naprostou nesakavostí, vysokou odolností proti oděru, pevností a chemickou odolností povrchu. Náročnější je jejich lepení, velký formát vyžaduje dokonale rovný podklad.

Podobný gresu je laminam, tvrdý materiál z kamenných a keramických složek. Je tvrdší než žula a lehčí než hliník. Jeho největší předností jsou rozměry až 3×1 metr o tloušťce pouhé tři milimetry, díky čemuž může být zástěna také bezespárová. Ani vyfrézování otvorů pro elektrické zásuvky není problém.

Masivní kámen

Z kamenů se v kuchyni nejvíce využívá mramoru, i když například oproti žule má menší pevnost a je nasákavý. Působí však exkluzivně a momentálně patří k interiérovým trendům. Jelikož má výraznou strukturu, kombinujte jej s hladkými jednobarevnými plochami skříněk. Pro pórovitost povrchu musí být jeho povrch speciálně impregnován. Nedělá mu problém vysoká teplota, dobře snáší mechanické namáhání, ale vzhledem ke své křehkosti musí mít tloušťku alespoň 4 cm. Povrch může být matný nebo s výrazným leskem. Při údržbě mramoru nepoužívejte přípravky s obsahem kyselin, i rozlitou ovocnou šťávu otřete co nejdříve. Vystačíte si s hadříkem, vodou a běžným saponátem.

Interior design of elegant kitchen with black and white elements- 3d render

Bez spár

Úplně nejjednodušší je sáhnout po omyvatelném a otěruvzdorném nátěru. Ten zvládne aplikovat každý. Jeho životnost však není dlouhá. Oblíbené jsou nátěry tabulovou i magnetickou barvou. Stěna pak poslouží jako nástěnka na vzkazy. Trvanlivější jsou stěrky, které umí skvěle imitovat beton, mramor. Výhodou je, že celý povrch je celistvý, beze spár. Můžete je nanést na všechny povrchy včetně sádrokartonu či starého obkladu, podmínkou je, aby byly soudržné. Nanášejí se ve vrstvě silné kolem 1,5 až 2 mm. Vyberete-li si cementovou stěrku, tu musíte ještě přelakovat odolným lakem, aby se uzavřely všechny póry. Stěrky na bázi pryskyřic takové ošetření nepotřebují, dobře odolávají vlhku i horku. Jsou ale až dvakrát dražší než stěrky na bázi cementu. Jejich použití zvažte, pokud máte velmi tvrdou vodu. Na stěnách se bude usazovat vodní kámen a časté agresivní čištění může stěrku poškodit.