Vánoce jsou za námi! Jak se správně zbavit stromku či množství dalšího odpadu?

Po svátcích stačí živý stromek zbavit ozdob a nechat volně položený vedle kontejnerů na odpadky.

Kam s živým stromečkem?
Většina měst od ledna zajišťuje svoz stromků a postará se o jejich recyklaci. Připomíná to organizace odpovědnosti výrobců (OZV) Envi-Pak, která v rámci souboru doporučení radí, jak se po Vánocích správně zbavit odpadu.

Papírové obaly z dárků, krabice či letáky, které nejsou znečištěné, mokré nebo mastné, patří do modrého kontejneru či pytle na papír. Plastové obaly, láhve nebo kelímky z jogurtů je třeba vyhodit do žlutého kontejneru nebo pytle určeného na plasty. Nesmějí přitom obsahovat zbytky tekutin, jídla či kosmetiky. „Nezapomeňte odpad před vyhozením stlačit,“ doplnila ředitelka pro komunikaci OZV Envi-Pak Katarína Kretter. Skleněné láhve a zavařeninové sklenice patří do zeleného kontejneru nebo pytle, přičemž je rovněž třeba je před vyhozením vyprázdnit.

bonbon, bonbon, bonboniéra

Žárovky nebo baterie z hraček či světelných dekorací lze předat v obchodech, kde se tyto výrobky prodávají. Obyčejné žárovky patří do směsného odpadu. V případě světélek jde o elektroodpad, jehož sběr nabízejí sběrné dvory či mobilní sběry, ale také prodejny elektrospotřebičů, které elektroodpad převezmou bezplatně.

Envi-Pokud doporučuje staré nebo nepotřebné oblečení i obuv posunout známým, kteří je ještě využijí, nebo je darovat charitě. Lze je také předat na sběrném dvoře nebo vhodit do kontejnerů určených k oděvu. Podobně je dobré darovat i staré nebo nepotřebné hračky.

V případě, že po svátcích zůstanou v domácnosti zkažené potraviny, zbytky jídla či potravin živočišného původu, je třeba je vytřídit do kuchyňského odpadu. Slupky z ovoce či zeleniny, skořápky z vajec, sáčky z čaje a podobně patří do bioodpadu, nebo lze kompostovat v domácích kompostérech.

Použitý kuchyňský olej lze předat v uzavřené nádobě na některé z čerpacích stanic, v blízkosti některých supermarketů, případně na sběrném dvoře. „V některých obcích lze nalézt kontejner na použitý olej přímo u stojišť tříděného sběru,“ přiblížila Kretter.