Je to vaření, při kterém nemusíte hrnci vládnout vařečkou. Naplníte ho obilím a vodou, přikryjete poklicí a kliknete na tlačítko. Od této chvíle chytrý automat dohlíží na to, aby se nic nepřipálilo. A pokud se stane, že na vaření nadobro zapomenete, postará se, aby nic nevychladlo.
Uvaří víc než jen rýži
Co mají společného ječmenné kroupy, pšenice, bulgur, rýže, jáhly, quinoa, nahý oves a pohanka? Všechny bez výjimky uvaříte v rýžovaru, aniž by pro ně výrobce musel připravit speciální program. Délku vaření určuje množství přidané vody, ale i to, zda jste zrnka před spuštěním vaření dali předem namočit. Automat neustále snímá teplotu v hrnci. Dokud v něm vře voda, nevyšplhá nad hranici 100 °C. Jakmile však všechna vsákne do obilí a odpaří se, termostat zaznamená zvýšení. Většina výrobců stanovila mezní teplotu na 135 °C. Tehdy hrnec ukončí vaření a přepne se do režimu udržování servírovací teploty. To je celé tajemství automatu.
Přečtěte si také
Testovali jsme sušičky potravin. Čeho vše je důležité si všímat před koupí?
Co byste měli vědět
Pára
Při vaření obilovin se kuchyně naplní párou, která uniká přes průduchy poklice nebo víka. Aby nezůstala bez využití, výrobci k mnoha hrncům přikládají i pařák. Přednost dejte tomu, který se klade nad hrnec. Vsouvá-li se pod úroveň vrchního lemu, nebudete moci najednou vařit rýži a připravovat v páře zeleninu. Zradí vás stoupající pěna.
Pěna
Škrob, který se vyluhuje při vaření, způsobí, že při bouřlivém varu začne voda pěnit. Tak se k poklici, lemům hrnce a odpadní nádobce dostanou i částky koření, bylinek a drobná zrnka quinoy či jáhel. Proto se nám osvědčilo přidávat dochucovadla až po ukončení vaření, čištění a mytí je díky tomu jednodušší. Výjimkou jsou jemné nitky šafránu.
Odměrka
Jedna odměrka obilí, dvě, dvě a půl či tři odměrky vody dle receptury. To je kuchařská matematika, která vám vždy zajistí dokonalý výsledek. Není náhoda, že hrnce na vaření rýže jsou vybaveny ryskami a ke každému z nich dostanete i cejchovanou odměrku. V odměřování spočívá spolehlivost tohoto spotřebiče.
Pilaf, rizoto i kaše
K odměřenému množství obilí a vody můžete vždy přidat i zeleninu či ovoce, o kterých víte, že se během deseti či patnácti minut uvaří do měkka. Ze strouhaných jablek a pohanky vykouzlíte snídaňovou kaši, z krájené zeleniny a krup zase ječný pilaf. Není nutné přidávat k nim olej. O nepřilnavou nádobu se nepřipálí.
Ohřev
Páčka v poloze udržování teploty poslouží nejen k ohřívání hotového jídla, ale ik fermentování. Slyšeli jste už někdy o japonské specialitě koso genmai? Pokud v hrnci uvaříte hnědou rýži s fazolkou adzuki, během několika dní tlumeného ohřevu získá typickou chuť a vláčnou strukturu.
Programy
Rýžovary s digitálním ovládáním mají doplňkové programy s nastavitelnou teplotou ohřevu, která je někdy doplněna časovačem. Díky tomu získávají všestrannost elektrických hrnců. Umožňují pražení, dušení i vaření. Často na nich naleznete i předvolbu na režim pomalého vaření, ve kterém zvláční i ten nejtužší kus masa.
Redakce radí: Nevíte co připravit k masu? Nechcete se inspirovat tipy na zajímavé přílohy.
Míchání vůní
I z dobře umytého rýžovaru ucítíte, jaké jídlo jste v něm vařili naposledy. Neobávejte se však míchání chutí a vůní – je to podobné jako se zavařovacími lahvemi. Každá nová náplň přepíše stopy té předchozí. Myčka nádobí je povolena, ruční mytí však zajistí delší životnost nelepivého povlaku.
Řadí Marcela Gigelová
redakční specialistka na testování spotřebičů
Objem
Hledejte rysku, která označuje využitelnou kapacitu hrnce. 1,8litrový standard postačí pro 4-člennou rodinu s rezervou.
Přikrývání
Volně položená poklice dává rýžovaru vždy kompaktnější vzhled než pevně osazené sklápěcí víko.
Nádoba
Bílá nebo černá? Všichni výrobci používají vyjímatelné hliníkové nádoby, které jsou v zájmu snadné údržby potaženy nepřilnavou vrstvou.
Ovládání
Pokud na hrnci najdete namísto klasické páčky digitální ovládání, čekají vás programy na různé druhy vaření, dušení a pražení.
Vypínač
Pokud rýžovar nechcete vytahovat ze zásuvky po každém vaření, hledejte model se síťovým vypínačem. Není to samozřejmost.
Užitečné rady
Čím více škrobu z obilí před vařením vymyjete, tím sypčí bude po tepelné úpravě.
Namočte hnědou rýži dostatečně dlouho předem. Jen tak rozvine strukturu a chuť svého divokého charakteru.
Delší skladované jáhly může mít hořkou chuť. Před vařením ho promyjte horkou vodou, která z povrchu odplaví zoxidovaný tuk.
V rýžovaru uvaříte pudink, aniž by se na dně připaloval. Ušetříte si intenzivní práci vařečkou.
Jak jsme testovali
Pokud ze spíže vytáhnete zásoby obilovin, abyste vyzkoušeli všechny hrnce na lince, můžete si být jisti, že chléb, pečivo a přílohové brambory se včas vytratí z vašeho jídelníčku.