Beton v interiéru: Kde začít

„Pozdravujeme, s manželkou jsme koupili starší byt, který postupně předěláváme. Líbí se nám moderní minimalistický interiér a hodně nás láká zakomponovat do něj beton. Chceme něco autentické, ne tapetu s jeho imitací. Děkujeme!“
– Karel B.

Výborná volba, beton má styl. Je možné jej brousit, leštit, lakovat, barvit, dekorovat, ale také škrábat. Jeho povrch může být rovný jako zrcadlo, ale také hrubý, zrnitý či plastický se strukturou dřeva a kůže.

Snad nejčastěji jej v domácnostech můžeme spatřit v podobě pohledového betonu, tedy velmi pevné velkoformátové desky vyztužené skleněným vláknem o tloušťce již od 6 mm, která se připevní na stěnu pomocí bednění.

Levnějším, ale stejně efektním způsobem je cementová stěrka. Tu můžete použít na jakýkoli podklad – beton, dřevo, sádrokarton, dokonce i laminát. Po speciální úpravě je vhodná do koupelny i přímo do sprchového koutu. Orientační cena je od 60 € za čtvereční metr.

Wooden chairs at table in bright open space interior with lamp next to grey couch

Pokud si netroufáte na betonovou zeď, ale tento materiál doma jednoznačně chcete, vsaďte na doplňky. U prodejců již dnes bez problémů seženete betonové umyvadlo, dřez, ale také různé mísy, sochy, lampy a hodiny.

Pokud ani to není pro vás to pravé, možností je ještě betonová podlaha. Tady ale pozor na statiku! Jeden čtvereční metr betonu o tloušťce 1 cm váží asi 20 kg. V bytě proto k dosažení stejného efektu upřednostněte litou minerální podlahu. Hrubá je jen pár milimetrů a náklady na ni se pohybují od 70 € za čtvereční metr.